İşitme Cihazı Tipleri

İşitme Cihazları Tipleri

İşitme cihazı üreticileri kullanıcıların işitme kaybına ve kozmatik kaygılarına göre farklı dizaynlarda işitme cihazları üretmektedirler.

AÇIK KULAK TEKNOLOJİSİ KULAK ARKASI (RIC)

Özellikle ince ses kayıpları için dizayn edilmiş son derece şık ve estetik bir işitme cihazıdır. Hem çok az görünür olması hem de hafifi işitme kaybından ileri işitme kaybına kadar tüm kayıplarda kullanılabilmesi sebebiyle en çok tercih edin işitme cihazı tiplerindedir.

Kulağı tıkamadan da kullanılabilmesi sayesinde enfeksiyon, mantar gibi kulak rahatsızlarında da güvenle kullanılabilmektedir.  Hoparlörün kulak içi işite cihazlarında olduğu gibi zara yakın yere konuşlanmasından dolayı son derece doğal ve berrak bir ses elde edilebilmektedir.

KLASİK KULAK ARKASI

Özellikle daha büyük bir işitme cihazı olması ve kolay kumanda edilebilmesi ayrıca az bakım gerektirmesi sebebiyle özellikle ileri yaştaki kullanıcıların tercih ettiği modellerdendir.  Özellikle çok ileri işitme kayıplarında kullanılabiliyor olması sebebiyle tercih edilir

KULAK İÇİ


Estetik kaygısı olanların en çok tercih ettiği modeldir. Daha önceki yıllarda sadece hafif ve orta seviye işitme kayıplarında kullanılırken günümüzde ileri derecedeki işitme kayıplarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Kulak kanalında görünmüyor olması, kulağa yerleştirmesinin kolay olması gibi nedenlerden dolayı özellikle genç ya da sosyal hayatta aktif olan kişilerin tercih ettiği tipte bir cihazdır. Kullanıcının kulak kanalının ölçüsü alınarak kişiye özel imal edilmektedir.

Bu tipteki işitme cihazların pil ömrü diğer modellere göre biraz kısa olsa da kulak zarına yakın yerleştirilmesinden dolayı kişi net bir ses dinleme deneyimi yaşayacaktır.

GÖZLÜK TİPİ


Miks ve İletim tipi işitme kayıplarında kullanılabilen farklı çalışma sistemi olan bir işitme cihazıdır. Bu ürünü kullanabilmeniz için bir uzmandan ya da doktordan tavsiye almanız gerecektir. İşitme kaybı tipiniz bu ürüne uygunsa son derece yüksek performansta bir duymaya kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda gözlük modeli olduğu için son derece estetik ve fark edilmeyen tasarımı kullanıcıları mutlu edecektir.