Merak Ettikleriniz

Merak Ettikleriniz

İşitme cihazı gürültü yapar mı?

İşitme cihazlar sizin işitme kaybınıza göre doğru ayarlandığında kesinlikle gürültü ya da istenmeyen bir ses üretmeyecektir. Burada önemli olan işitme cihazı uzmanının sizin işitme kaybınıza göre doğru bir ürün seçip seçilen bu ürünü doğru ayarlamasıdır.

Merak Ettikleriniz

Kullanabilir miyim?

Duymakta ve anlamakta sıkıntı yaşıyorsanız hayatınızın konforlu geçmesi için mutlaka işitme cihazı kullanmalısınız. Öncelikli olarak duymadığınızı ve anlamadığınızı sizin de kabul edip bu sorununuzu çözmeyi istemeniz de çok önemlidir.
İşinde profesyonel ve uzman bir işitme cihazı merkezi sizin becerinize ve taleplerinize göre kullanabileceğiniz doğru bir işitme cihazı mutlaka seçecektir. İşitme uzmanının tavsiyesine uymanız her zaman sizin yararınıza olduğunu unutmayın.
Bu aşamadan sonra satın aldığınız işitme cihazına adaptasyon süreciniz başlayacaktır. Kişiye göre değişse de işitme cihazı alışma süresi ortalama 3 aydır.
Merak Ettikleriniz

İşitme cihazı kulak tembelliğine yol açar mı?

Kesinlikle bu şekilde bir olumsuzluğa yol açmamaktadır. Hatta işitme cihazı kullanmak anlama kaybınıza da katkıda bulunacaktır.

Merak Ettikleriniz

Hangi kulağa işitme cihazı kullanmalıyım?

Şunun bilinmesi gerekir ki doktor onay veriyorsa kesinlikle çift taraflı işitme cihazı kullanmak gerekir. Çift taraflı işitme cihazı kullanımı sizin arkanızdan gelen seslerin hangi yönden geldiğini anlamanıza büyük katkı sağlayacaktır. Tek işitme cihazı ile sesin geliş yönünü anlamanız mümkün değildir.
Diğer bir önemli avantajı ise kalabalık ve özellikle gürültülü ortamlarda çift işitme cihazı ile kelimeleri daha iyi anladığınızı fark edeceksiniz. Bu seçimi daha rahat yapabilmeniz için işitme merkezinde tek taraflı ya da çift taraflı işitme cihazı denemesi yapmalarını isteyebilir ve böylelikle farkı görebilirsiniz.
Merak Ettikleriniz

İşitme cihazına ne kadar sürede alışırım?

Yeni kullanmaya başladığınız işitme cihazınız size konuşma ve çevre sesleri yükselterek size gönderecektir. Yalnız bu sesler işitme kaybı olmayan insanların duyduğu sesten fazla olmayacaktır. İlk kullanımlarda bu şekilde bir hisse kapılabilirsiniz. Ama alışma sürecinizi tamamladığınızda her şeyin normale döndüğünü göreceksiniz. İşitme kaybının şiddetine ve kişinin yaşına göre bu süreç değişse de ortalama 3 aylık bir süreçte işitme cihazına tamamen alışmış olacaksınız. Sizden küçük bir sabır bekliyoruz.

Merak Ettikleriniz

Kulağımdaki çınlamayı işitme cihazı düzeltir mi?

Gelişmiş işitme cihazlarında tinnitus tedavisine yardımcı olan bazı özellikler yüklenmiştir. Ve bu tedavinin sadece bir parçasıdır. Tedaviyi tek başına işitme cihazı yapamaz. Mutlaka bir uzman doktor ve odyologtan yardım alarak bir sistem program dahilinde bu tedavi yapılmalıdır.